Artykuł sponsorowany

Jak przebiega proces kremacji zwłok?

Jak przebiega proces kremacji zwłok?

Kremacja, czyli spopielenie zwłok, to coraz częściej wybierana metoda pochówku na świecie, a także w Polsce. Wiele osób zastanawia się, jak przebiega ten proces i jakie są jego etapy. W poniższym artykule przybliżamy szczegóły związane z kremacją oraz odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Przeczytaj również: Jak wygląda transport zmarłych?

W jaki sposób poddaje się zwłoki kremacji?

Przed przystąpieniem do kremacji zwłok, konieczne jest ich odpowiednie przygotowanie. Po pierwsze, ciało musi zostać zidentyfikowane przez pracowników zakładu kremacyjnego oraz rodziny zmarłego. Następnie, ciało zostaje umieszczone w specjalnej trumnie, która spełnia wymogi bezpieczeństwa i ekologii - wykonana jest z materiałów łatwopalnych i nie zawiera metalowych elementów. W przypadku osób z wszczepami medycznymi, takimi jak rozruszniki serca czy protezy stawów, konieczne jest ich usunięcie przed kremacją ze względu na możliwość wybuchu lub uszkodzenia pieca kremacyjnego.

Przeczytaj również: Na jaką oprawę ceremonii pogrzebowej warto się zdecydować?

Sam proces kremacji odbywa się w specjalnym piecu kremacyjnym, który jest zdolny osiągnąć temperaturę nawet 1000 stopni Celsjusza. Ciało w trumnie zostaje wprowadzone do pieca za pomocą specjalnej wózka. Spopielenie zwłok trwa zazwyczaj od 60 do 90 minut, w zależności od wielu czynników, takich jak masa ciała czy rodzaj trumny. W trakcie kremacji, wysoka temperatura powoduje odparowanie płynów oraz spalenie tkanek miękkich i kości. Pozostałe po kremacji fragmenty kości są następnie poddawane procesowi mielenia, aby uzyskać jednorodny proszek, zwany prochami.

Po zakończeniu procesu kremacji, prochy zmarłego są przekazywane rodzinie w specjalnym pojemniku, zwanym urną. Urny mogą mieć różne kształty i materiały wykonania, a ich wybór zależy od indywidualnych preferencji rodziny. Co do miejsca przechowywania urny, istnieje kilka opcji. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest złożenie urny w grobie rodzinnym na cmentarzu. W Polsce coraz częściej spotykane są również kolumbaria - specjalne budowle służące do przechowywania urn.